Lietuvių kalbos dienos
    „Ne žemės derlumu, ne drabužių įvairumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių stiprumu laikosi tautos, bet daugiausia išlaikydamos savąją kalbą, kuri didina ir palaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę. Gimtoji kalba yra bendrosios meilės ryšys, vienybės motina, pilietiškumo tėvas, valstybės sargas."
    Taip apie gimtąją kalbą XVI amžiuje rašė didis lietuvių šviesuolis Mikalojus Daukša, o kokia lietuvių kalbos padėtis šiandien?
    Tarp dviejų Lietuvai svarbių švenčių - vasario 16 - osios ir kovo 11 - osios - pirmą kartą rengiamos Lietuvių kalbos dienos, kurių metu skleidžiamos žinios apie lietuvių kalbą Lietuvoje ir užsienyje, telkiamos ne tik lietuvių kalbos puoselėtojų jėgos Lietuvoje, bet ir užsienyje, stiprinama lietuvių kalbos mokymosi motyvacija ir didinamas lietuvių kalbos prestižas. Lietuvių kalbos dienas inicijuoja Valstybinė lietuvių kalbos komisija, tam pritaria Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas.
    Darželiuose, mokyklose, bibliotekose, bendruomenėse buvo organizuojami įvairūs renginiai, skirti lietuvių kalbos puoselėjimui. Mūsų mokykloje taip pat vyko keletas įdomių renginių.
    Vasario pradžioje 5-10 klasių mokiniai, paskatinti lietuvių kalbos mokytojų, dalyvavo nacionaliniame V. Kudirkos dailyraščio konkurse „Rašom 2017", kurį organizavo Lietuvių kalbos institutas ir UAB „Biuro pasaulis". 8 gražiausiai parašytus tekstus išsiuntėme į respublikinį konkursą. Kita idėja - parašyti dailyraščiu V.Kudirkos „Tautišką giesmę" ir ją įrėminus pakabinti klasėse. Tai įgyvendino 5-10 klasių mokiniai su savo lietuvių kalbos mokytojomis.
    Prie lietuvių kalbos renginių prisidėjo ir kitų dalykų mokytojai. Štai muzikos mokytoja Daiva Vitienė su 4 klasės mokiniais lankėsi Žaslių lopšelyje-darželyje „Žaliasis klevelis", kur muzikinio rytmečio metu pristatė programėlę „Muzikuojantys miško gyventojai". Mažuosius žasliečius nustebino ir dailės mokytoja Dovilė Būtėnienė. Ji su savo auklėtiniais 9 klasės mokiniais pasisiuvo lėles ir suvaidino O.Baliukonytės pasaką „Dryžuota kiškiukė".
    Dar du reikšmingi renginiai, skatinantys domėjimąsi lietuvių kalba - tai lankymasis Vilniaus knygų mugėje ir Žaslių diktantas. Mugėje dalyvavo ir grupė 5-8 klasių mokinių, ir mokytojai, ir mokyklos darbuotojai, žodžiu, tie, kuriems įdomu susitikti su knygų autoriais, gauti jų autografą, dalyvauti naujų knygų pristatymuose, nusipirkti knygų pigiau. Ypač mokinius domino edukacinė erdvė, kurioje galima buvo spausdinti mechanine spausdinimo mašinėle, pasidaryti savo vardinį antspaudą knygai ir pan.
    Naujas, netikėtas ir labai įdomus buvo diktanto apie Žaslius sumanymas. Esame labai dėkingi pradinių klasių mokytojai Laimutei Dekienei, kuri parašė diktanto tekstą pradinukams ir anglų kalbos mokytojai Nijolei Sabonytei, kuri sukūrė originalų tekstą, kuris skirtas ne tik kalbos dienoms, bet ir  Žaslių vardo paminėjimo 560 metų jubiliejui. Štai ištrauka iš diktanto: „Amžina ir nuostabi čia metų laikų  kaita. Ją labai gražiai iliustruoja bažnyčios kalno medžiai: pavasarį sulapoja, vasarą  džiaugsmo sūkuriais siūbuoja, gaudžia, gieda, rudenį atiduoda tarsi auką savo lapų auksą, o žiemą  tyliam laukime sustingsta... Ir vis dėlto yra tai, kas pastovu - grožis. Ką ten kalbėti apie žieduose skęstančių Žaslių grožį, jei pražysta ir žiemos langas...
    Virš bokštų ir stogų prasideda saulės grąža vakarop. Per Žaslius šnarėdamas lekia laikas. Šiemet jau švęsime 560 metų sukaktį nuo pirmojo žinomo Žaslių paminėjimo. Gal ir gerai, kad pamilstam tokį kraštą, kokį atrandam. Jau žinau, kaip rytoj pradėsiu savo pamoką..."

Informaciją pateikė lietuvių kalbos mokytoja Jūratė Lakštauskienė
2017-03-29