MOKOMOJI - PAŽINTINĖ EKSKURSIJA Į KAUNO HIDROELEKTRINĘ (KHE)

2017 m. lapkričio 10 d. Žaslių pagrindinės mokyklos 9-10 klasių mokiniai lankėsi Kauno hidroelektrinėje - toliau KHE.  Apsilankę KHE mokiniai pagilino turimas žinias apie elektros energijos gamybą ir perdavimą.
    AB "Lietuvos energijos gamyba" valdoma KHE - didžiausia atsinaujinančius išteklius naudojanti elektrinė Lietuvoje. Šiuo metu elektrinė kasmet pagamina apie 4 proc. Lietuvoje suvartojamos elektros energijos.
    KHE galia yra 100,8 MW, 4 agregatai po 25,2 MW. Didžiausia patvanka - 24,6 m, vidutinis daugiametis debitas - 259 m³/s. Generatorius suka 4 reaktyvinės turbinos su pasukamomis mentėmis. Pro vieną turbiną prateka iki 158 m³/s vandens (dirbant visu pajėgumu), pro visas turbinas prateka 632 m³/s vandens.
    Pirmieji Kauno hidroelektrinės statybos darbai prasidėjo 1955 m. Statant elektrinę, reikėjo iškasti 5 mln. kub. m. grunto, supilti 3,5 mln. kub. m. žemių. Pastatyta betono gamykla, paklota 252 tūkst. kub. m. betono ir gelžbetonio. Svarbiausias statybos baras buvo pagrindinė dauba. Reikėjo iškasti keliolikos metrų gylio daubą.
    1959 m. buvo pertvenkta senoji Nemuno vaga, ties Pažaisliu išsiliejo Kauno marios. Dešiniajame Nemuno krante šalia elektrinės pastatyta 110 kV atvira skirstykla, mašinų pastate sumontuoti įrengimai. Tais pačiais metais įjungtas pirmasis hidroagregatas. Elektros energiją gavo Kaunas, Vilnius, Šiauliai. 1960 m. hidroelektrinė pasiekė projektinę 90 MW galią. Tuo metu KHE elektros energijos gamyba sudarė 30 proc. visos elektros energijos gamybos Lietuvoje.
    Elektrinės statybos išlaidos atsipirko maždaug per 3,3 metų. Žinant, kad 1 kWh hidroenergijos taupo apie 340 g sutartinio kuro, Kauno HE kasmet sutaupo po 125 000 t akmens anglies arba 88 000 t naftos. Kauno HE reikšmė nėra vien energetinė. Išilgai užtvankos nutiestas kelias ir geležinkelis. Hidroelektrinė apsaugo Kauno miestą nuo pavasario potvynių: tvenkinyje lieka ir ištirpsta vidurinio Nemuno ruožo ledai, iš marių imamas vanduo pramonei, laukų drėkinimui, be to, Kauno marios - puiki kauniečių poilsio vieta.
    2010-aisiais KHE buvo modernizuota didinant energijos tiekimo patikimumą, saugumą ir efektyvumą. Po rekonstrukcijos hidroelektrinės veikimo efektyvumas padidėjo 4 proc., o patikimumas - net tris kartus. Buvo 25 metais pratęstas jos eksploatavimo laikas, agregatų kapitalinių remontų periodiškumas pailgintas nuo 5 iki 20 metų.
    KHE rekonstravimas žymiai sumažino gamtosauginę riziką. Nauja hidroturbinų konstrukcija užtikrina saugią eksploataciją (alyva nepatenka į Nemuną). Sumontuota šiukšlių sulaikymo įranga leidžia surinkti visas atplaukiančias Nemunu šiukšles ir jas utilizuoti. Hidroelektrinė šiuo metu vykdo visus jai keliamus aplinkos apsaugos reikalavimus.
    2014 metais KHE suteiktas Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinės vardas.

Informaciją pateikė fizikos mokytoja Virginija Juzukonienė
2017-11-10