Comenius mokyklų partnerystės projektas. Žasliečių vizitas Ispanijoje

Žaslių pagrindinė mokykla nuo 2013 metų rudens kartu su mokyklomis iš Austrijos, Ispanijos, Anglijos, Vokietijos, Slovakijos ir Rumunijos dalyvauja Comenius daugiašalės partnerystės projekte „Students Traders And Retailers Together in Europe“ („Mokiniai kartu kuria verslą Europoje“). Vykdydami projekto veiklą žasliečiai kovo 10-14 d. lankėsi Ispanijoje, Valensijos miesto  Escolapias mokykloje. Tai didelė katalikiškos pakraipos miesto mokykla, kurioje ugdomi vaikai nuo 3 metų.
    Laikas vizitui į Valensiją parinktas neatsitiktinai, mat čia šiuo metu vyksta ypatinga, analogų nei Ispanijoje, nei kur kitur neturinti Las Fallas šventė, kurios kulminacija - kovo 19-oji, Juozapinės. Šiai visaliaudinei šventei ruošiamasi ištisus metus. Aikštėse statomos milžiniško dydžio papjė mašė skulptūros (Ninot), išjuokiančios žmonių ydas, atkuriančios istorinių ar biblijinių asmenybių figūras. Šventės metu jos sudeginamos, nes tradicijos ištakos - namų tvarkymas prieš šv. Velykas. Kasdien 14 val. vyksta maskleta - petardų ir fejerverkų šaudymas, kurio kurtinantis triukšmas girdisi net už kelių miesto kvartalų. Šventė neįsivaizduojama be Fallerinų -  gražuolių su ypatingais, rankų darbo šilko valensijietiškais kostiumais. Vyksta jų rinkimai, pagerbimo ceremonijos, jos uždega figūras aikštėse. Dar vienas šventės akcentas - gyvų gėlių aukojimas Mergelei Marijai, iš kurių „nuaudžiamas“ jos nenusakomo dydžio drabužis. Fallas - tai superfiesta, trunkanti apie savaitę ir kovo 19-ąją pasibaigianti švente su nuostabiais fejerverkais. Tai minios turistų ir 1 mln. eurų išleistų šventei.
     Mūsų mokyklos delegacija (7 kl. mokinės D. Graželytė, N. Koklevičiūtė, mokytojos L. Dekienė ir O. Juzukonienė) ne tik susipažino su mokyklos veikla, miesto įžymybėmis,  Meno ir mokslo miesteliu, tradiciniais verslais ir amatais, susijusiais su Fallas švente -  lankėsi Ninot dirbtuvėse, šilko muziejuje, La Lonja (buvusioje šilko prekyvietėje), keramikos centre, viename iš seniausių veikiančių turgų Europoje,  bet ir dalyvavo įvairiose veiklose mokykloje. Projekto dalyviai - svečiai ir Escolapias mokiniai kartu kūrė šventės figūrėles, gėles aukojimui, varžėsi „olimpinėse žaidynėse“, mokėsi kurti robotukus, degustavo nacionalinius patiekalus.
    Vizito baigiamuoju akordu tapo mokyklinė Fallas šventė, atkartojanti visus miesto šventės etapus. Mokyklos vidiniame kieme, į kurį susirinko specialiais šventės atributais pasipuošę mokytojai, mokiniai ir jų tėvai, buvo sudegintos mokinių kurtos figūros, surengta triukšminga maskleta, Mergelei Marijai paaukotos gėlės, praplaukė iškilminga eisena su Fallerinomis, kurioje ėjo ir mūsų mokinės.
    Šventė baigėsi, bet įspūdžiai tebedžiugina. Ilgam atmintyje išliks ne tik nuostabūs miesto peizažai, flamenko ritmai, milžiniškos Ninot figūros, paelijos skonis, bet ir nuostabūs Valensijos, o ypač Escolapias mokyklos žmonės, taip šiltai priėmę į savo namus projekto dalyvius.
    Ypač šia išvyka džiaugiasi mokinės, gyvenusios ispanų šeimose. Jos ne tik gavo progą tobulinti kalbos, kūrybines, mokymosi mokytis ir socialines kompetencijas, bet ir įgijo visą būrį naujų draugų, įgavo pasitikėjimo savimi, o jaunam žmogui tai -  neįkainojama.

Informaciją pateikė projekto komandos narė Laimutė Dekienė
2014-03-28